NEWS

ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΤΟ 2ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟΝ 1ο ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ.

Φοιτητές του τμήματος Χημείας κερδίσαν το 2ο βραβείο στον 1ο φοιτητικό Διαγωνισμό Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του ΕΚΠΑ.

Οι φοιτητές του τμήματος Χημείας Μαρία Ζούρα, Μανώλης Κανάκης και Κρίστιαν Βερδή απέσπασαν το 2ο βραβείο στον 1ο διαγωνισμό καινοτομίας και επιχειρηματικότητας του ΕΚΠΑ που οργάνωσε το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ, με τη πρόταση τους ALCOPASS για ένα καινοτόμο προϊόν γρήγορης και διακριτικής ανίχνευσης της νοθείας στα αλκοολούχα ποτά που αποσκοπεί στο να προστατέψει τους νέους από τη κατανάλωση ποτών νοθευμένων με μεθανόλη που αποτελεί σοβαρή απειλή για την υγεία τους. Η ομάδα έλαβε συμβουλευτική καθοδήγηση από τον Αναπληρωτή Καθηγητή Βιοχημείας του Τμήματος Χημείας, Ευστράτιο Στρατίκο.

Ο φοιτητικός Διαγωνισμός Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του ΕΚΠΑ, είναι ένα ετήσιος θεσμός του Κέντρου Αρχιμήδης του ΕΚΠΑ. Σκοπός του είναι η προώθηση της καινοτομίας και επιχειρηματικότητας στην πανεπιστημιακή κοινότητα του ΕΚΠΑ, μέσω της ανάδειξης, προβολής, και βράβευσης πρωτότυπων ιδεών για προϊόντα και υπηρεσίες, βασισμένες σε νέες τεχνολογίες, που προσφέρουν καινοτόμες λύσεις σε σύγχρονες προκλήσεις και προβλήματα.